facebook

Czym jest tuning auta?Tuning samochodu pozwala odmienić wygląd każdego auta. Z tego powodu staje się coraz bardziej popularny w Polsce, a na tę usługę decydują się nie tylko właściciele luksusowych pojazdów, ale również aut niższej klasy. Poza tuningiem optycznym dostępny jest także tuning mechaniczny, który wymaga ingerencji w niektóre układy pojazdu. Czym dokładnie jest tuning auta? Podpowiadamy.

Czym jest tuning mechaniczny auta?

Tuning mechaniczny auta to dość szerokie pojęcie, które może odnosić się do modyfikacji różnych podzespołów i układów znajdujących się w pojeździe. Jego celem jednak zazwyczaj jest poprawienie osiągów auta. Dlatego wśród czynności wykonywanych w ramach tuningu mechanicznego wyróżnia się zwiększenie mocy silnika czy poprawki w układzie hamulcowym, zawieszenia, bądź aerodynamice. Czasami tuning mechaniczny obejmuje usunięcie z pojazdu niektórych elementów, aby był on jak najlżejszy. Muszą to być jednak zbędne przedmioty, takie jak na przykład fotel pasażera.

Właściciele pojazdów, które fabrycznie nie gwarantują dobrych osiągów, mogą więc dzięki tuningowi mechanicznemu cieszyć się z mocniejszego silnika, lepszego przyspieszenia czy układu hamulcowego, bez konieczności zmiany auta. Niektóre optymalizacje wykonuje się mechanicznie, wymieniając poszczególne części. Coraz częściej jednak tuning mechaniczny można wykonać również, instalując odpowiednie sterowniki w silniku.

Czym jest tuning optyczny?

Tuning optyczny auta, jak sama nazwa wskazuje, polega na udoskonaleniu jego wyglądu za pomocą różnego rodzaju dodatków, takich jak ramki na rejestracje, felgi czy zmianie wyglądu karoserii. Modyfikacje wizualne mogą nadać pojazdowi indywidualnego charakteru tak, aby był on spójny z wizją jego właściciela. Chcąc wykonać tuning auta, lepiej zdecydować się na modyfikacje optyczne, ponieważ są one łatwiejsze do przeprowadzenia i bezpieczniejsze od tuningu mechanicznego.


Dla wielu kierowców zmiana wyglądu auta jest ważna, ponieważ chcą, aby ich pojazd wyróżniały się na tle innych samochodów. Wówczas działania, jakie mogą wykonać to na przykład wymiana felg na tzw. autofelgi, zamontowanie ciekawych ramek na rejestracje, zmiana opon, wymiana reflektorów, a także wyglądu karoserii. Obecnie coraz więcej firm oferuje tuning optyczny aut polegający na przykład na oklejeniu samochodu specjalną folią, która daje nie tylko świetne wrażenia estetyczne, ale również dodatkowo chroni karoserię, na przykład przed odpryskami. Pamiętajmy jednak, że w ramach tuningu optycznego również obowiązują nas pewne ograniczenia. Nie możemy na przykład zbyt mocno przyciemnić szyb, aby nie ograniczyć widoczności kierowcy.Komentarze: