facebook

Prawo jazdy kat C – do czego uprawnia? Ile kosztuje? Jak uzyskać?Chcesz uzyskać prawo jazdy kat. C? Czeka na ciebie wiele formalności, które musisz załatwić zanim wsiądziesz do kabiny ciężarówki. W dużym skrócie musisz się przygotować na między innymi: szereg badań lekarskich i psychologicznych, co najmniej dwukrotną wizytę w wydziale komunikacji, teoretyczne i praktyczne egzaminy państwowe i oczywiście – kurs na prawo jazdy kat C.

Kategoria C – do czego uprawnia?

Do czego uprawnia kategoria C? W powszechnej opinii przyjęło się, że kategoria C pozwala prowadzić samochody ciężarowe. Ok, to prawda, tylko czym jest pojazd ciężarowy? Zgodnie z definicją samochód ciężarowy do którego potrzebne są uprawnienia kat. C to taki, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony DOPUSZCZALNEJ MASY CAŁKOWITEJ. Tutaj na chwilę warto się zatrzymać, ponieważ w internecie powielanych jest wiele mitów w tym zakresie. Otóż, masa dopuszczalna ma wynikać z dowodu rejestracyjnego, czyli samochód musi być zarejestrowany powyżej 3,5 tony. I wtedy kategoria C ma zastosowanie. Jeżeli w dowodzie jest mniej niż 3,5 lub 3,5 a w trakcie kontroli okaże się, że pojazd jest cięższy to prawo jazdy kat. C  nic nie zmienia, dalej popełniamy wykroczenie. Ponieważ to pojazd nie spełnia wymagań konstrukcyjnych i może stwarzać zagrożenie na drodze. To bardzo powszechny mit stworzony przez kierowców nie znających przepisów, którym wydaje się, że można jeździć przeładowanymi „busami” o ile ma się prawo jazdy C.

Kolejnym mitem jest wykorzystywanie kat. C do pracy. Powszechnie uważa się, że kat. C uprawnia kierowcę do podjęcia pracy w zawodzie. Częściowo jest to prawda. Faktycznie ciężko o pracę w transporcie bez prawa jazdy min. kategorii C. Jednak samo prawo jazdy nie daje możliwości podjęcia pracy. Do tego należy ukończyć specjalistyczne szkolenie zawodowe tzw. kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyspieszoną. Dopiero po ukończeniu tego kursu i zdaniu egzaminu państwowego możemy myśleć o szukaniu pracy.
Kategoria C uprawnia również na dołączenie do ciężarówki tzw. przyczepy LEKKIEJ, czyli takiej, której waga nie przekracza 750 kg. Jednak w 99% transportów zarobkowych do ciężarówki dołączone będą przyczepy ciężkie lub naczepy, których DMC znacznie przewyższa 750kg.

Podsumowując. Do czego uprawnia kat. C:
- Prowadzenia pojazdów powyżej 3,5 tony
- Dołączenia do ciężarówki przyczepy lekkiej do 750 kg
- Prawo jazdy C z ukończonym szkoleniem zawodowym uprawnia do podjęcia pracy
Teraz pojawia się pytania od czego zacząć i ile to będzie kosztować? Także po kolei.

Kategoria C– krok po kroku

1 Należy zacząć od wykonania odpowiednich badań lekarskich i psychotechnicznych – będą potrzebne do wydania Profilu Kandydata na Kierowcę.
2 Złóż  w urzędzie wniosek o wydanie PKK a otrzymany profil prześlij do ośrodka szkolenia kierowców zawodowych – można to zrobić przez internet.
3 Zapisz się na kursy prawa jazdy
4 Po kursie prawa jazdy zapisz się na egzamin teoretyczny w WORD dla kat. C
5 Po egzaminie teoretycznym (zdanym) zapisz się na egzamin praktyczny dla kat. C
6 Zbierz wszystkie otrzymane dokumenty i orzeczenia lekarskie a następnie złóż wniosek o wymianę prawa jazdy.

Ile kosztuje prawo jazdy C?
Na finalny koszt prawa jazdy kat. C wraz z kursami zawodowymi i opłatami składają się:
- Kurs na kat. C ~3500-4000 zł
- Egzamin teoretyczny kat. C - 30 zł
- Egzamin praktyczny kat. C - 200 zł
- Wymiana dokumentów -100,5 zł

Źródło: Artykuł sponsorowany 

Komentarze: