facebook

O czym pamiętać przy zakupie lusterek samochodowych?Lusterka samochodowe są bardzo ważną częścią pojazdu. Dzięki nim można uniknąć niebezpiecznych sytuacji, które często wiążą się z wyprzedzaniem pojazdu. Im lepsze lusterka, tym większa szansa uniknięcia nieprzewidzianych zderzeń. Warto znać również ich podstawowe rodzaje przy zakupie nowego samochodu. Należy też pamiętać o odpowiednich szkłach. Które lusterka zapewnią największe bezpieczeństwo na drodze? 

Rodzaje lusterek samochodowych 

Lusterka samochodowe dzielą się na trzy główne rodzaje. Do rzadkości należą już lusterka manualne, które pojawiają się w starszych pojazdach. Nie są one zbytnio komfortowe, bo ich położenie jest ustawiane ręcznie. W przypadku strony kierującego jest to jeszcze w miarę wygodne, ale gorzej w przypadku lusterka od strony pasażera. Trzeba wtedy poprosić wtedy o pomoc osobę obok. Alternatywą jest ustawianie wszystkiego samemu, co może być z czasem frustrujące. 

W nowych pojazdach pojawiają się na szczęście już nowe wersje lusterek samochodowych. Najwygodniejsze są ich wersje elektryczne, które są sterowane za pomocą specjalnych urządzeń elektronicznych. Cały wysiłek kierującego ogranicza się do używania specjalnego przycisku we wnętrzu samochodu. Znajduje się on najczęściej po jego lewej stronie, co umożliwia sterowanie oboma lusterkami. Wygodne są również lusterka mechaniczne, które również nie wymagają opuszczania szyby. Przesuwanie położenia odbywa się za pomocą pokrętła albo dźwigni. 

Odpowiednie szkła do lusterek 

Kluczowe ze względów bezpieczeństwa jest także odpowiednie dobranie szkła. Trzeba pamiętać, że dotyczą one nie tylko lusterek bocznych, ale również lusterek wstecznych. Bywają one bardzo przydatne przy wyprzedzaniu albo zmianach pasów ruchów. Lusterek samochodowych w wersji wstecznej brakuje często w TIRach albo większych autach dostawczych. Ważne w ich kontekście są wtedy szkła boczne, które pozwalają uniknąć martwego punktu. 

Na widoczność w samochodzie wpływają trzy rodzaje szkieł. Najprostszą ich odmianą są lusterka samochodowe płaskie. Można je porównać do zwykłego kawałka lustra, gdzie w żadnym stopniu nie przybliżają obrazu. Obecnie są one rzadko stosowane, bo niewiele w nich widać i mogą być zagrożeniem na drodze. Popularne są lusterka sferyczne, które dzięki białemu szkłu pozwalają powiększyć obraz zza samochodu. Dzięki nim kierowca widzi więcej, co pozwala lepiej zareagować na sytuację an drodze. Bardzo polecane są również szkła asferyczne. Za sprawą swojej łamliwości pozwalają wyeliminować efekt martwego punktu. Trzeba jednak pamiętać, że to bardzo niebezpieczna sytuacja na drodze, dlatego same lusterka samochodowe nie gwarantują wtedy uniknięcia kolizji. 

 Źródło: Artykuł sponsorowany 


Komentarze: