facebook

Jakie czynniki brać przy wyborze opon zimowych?Jazda na oponach zimowych zapewnia bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli temperatura spada poniżej 7°C. Ten rodzaj ogumienia zawiera specjalnie opracowane mieszanki gumowe, które gwarantują dobrą przyczepność, a tym samym krótką drogę hamowania, szczególnie w niskich temperaturach. Jest jednak wiele czynników, które mają wpływ na jakość ich użytkowania. O jakich mowa. Co brać pod uwagę przy wyborze opon zimowych? Podpowiadamy.

Jaki profil musi mieć opona zimowa?

Minimalna głębokość bieżnika opony powinna wynosić 1,6 milimetra – dotyczy to opon letnich i zimowych. Ze względów bezpieczeństwa zalecane jest regularne sprawdzanie głębokości bieżnika opony, ponieważ zużyte opony zagrażają bezpiecznemu hamowaniu. Były przeprowadzane testy, które pokazują, jaki wpływ na drogę hamowania ma głębokość bieżnika. Zgodnie z tym, droga hamowania jest o 45 procent dłuższa przy pozostałym bieżniku 1,6 milimetra w porównaniu z oponą o głębokości bieżnika 8 milimetrów. Nawet przy prędkości 50 km/h różnica odpowiada dystansowi ponad dziesięciu metrów!

Głębokość bieżnika nowych opon różni się w zależności od producenta i modelu. Nowe opony zimowe mają zwykle profil od ośmiu do dziewięciu milimetrów. Wysokiej jakości modele opon są znacznie trwalsze: opony tracą znacznie mniej bieżnika przy takim samym przebiegu i mogą być używane odpowiednio dłużej np. https://noweopony.pl/opony/barum

Kiedy kupić opony zimowe?

W przypadku opon zimowych właściwy czas zakupu jest podwójnie ważny. Na nagłe nadejście zimy przygotowani są tylko ci, którzy w porę przestawią się na opony zimowe. Opony najlepiej zmienić już na początku października. W ten sposób możesz bezpiecznie jeździć w każdym przypadku i oszczędzisz sobie stresu. Opony możesz zamówić na https://noweopony.pl/opony/zimowe. Sprawdź rozmiar opon w instrukcji obsługi Twojego pojazdu lub na drzwiach Twojego samochodu. Odpowiednie informacje można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu w schowku lub na naklejce informacyjnej na drzwiach kierowcy. To tutaj zazwyczaj znajdziesz wszystkie informacje o rozmiarze opon i odpowiednim ciśnieniu w oponach.

Ile lat mogą mieć opony zimowe?

Przepisy ruchu drogowego nie określają maksymalnego okresu użytkowania opon zimowych. Jednak: z wiekiem mieszanka gumowa twardnieje i staje się krucha. Opona zimowa stopniowo traci swoje pozytywne właściwości jezdne. Po 6 latach zaleca się regularne sprawdzanie opon. Nawiasem mówiąc, nadmierna oszczędność jest złym doradcą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo jazdy. Stare opony zimowe należy wymieniać na stałe najpóźniej po ośmiu do dziesięciu latach.

 


? ródło: Artykuł partnerskiKomentarze: