facebook

Czy olejki eteryczne mogą wpływać na koncentrację i pomóc w zdaniu egzaminu?Nie można podważyć tego, że zapach wpływa na mózg. Dlatego osoby uczące się, przed ważnymi egzaminami lub pracujące umysłowo powinny korzystać z dobrodziejstw jakie dają olejki eteryczne. Wystarczy zainteresować się, jakie właściwości ma konkretny olejek. I jeśli szukamy zapachu pomagającego w skupieniu się to wybrać właśnie taki.


Jak olejki eteryczne działają na mózg?

Jeśli ktoś chce zwiększyć aktywność swojego mózgu to powinien zainteresować się, jak olejki eteryczne wpływają na czynności poznawcze. Bezpośredni kontakt z zapachem, czy to przez inhalacje, czy przez aromatyzację powietrza pozwala na skorzystanie ze wszystkich dobrodziejstw, jakie niosą ze sobą zapachy. Olejki eteryczne pochodzące z roślin idealnie stymulują pracę mózgu. Dopasowanie właściwego zapachu korzystnie wpływa na samopoczucie, a także łagodzi określone stany chorobowe. Zapachy wpływają doskonale na koncentrację, gdy są tylko właściwie dobrane pod tym kątem. W związku z tym, gdy wiemy, że w najbliższym czasie mamy przed sobą ważny egzamin lub czeka Nas niemały wysiłek umysłowy to warto skorzystać z tego, co ma do zaoferowania aromaterapia. Warto wiedzieć, że na poprawę koncentracji doskonale wpływa bazylia. Pomaga ona także
w zwalczaniu zaburzeń snu oraz poprawia nastrój w stanach przewlekłego przygnębienia.

Ten zapach polecany jest szczególnie do inhalacji. Inny, równie ważny dla czynności poznawczych jest zapach bobu. Delikatna i słodka nuta zapachowa działa odprężająco. Warto też wybierać zapach cyprysu, gdyż jest to jeden z zapachów polecanych przy dużej aktywności umysłowej. Intensywny oraz orzeźwiający zapach cytryny to kolejny zapach podnoszący działanie aktywności mózgu. Pozwala skupić się na tym obszarze, jaki w danej chwili jest najistotniejszy. Dlatego zadania jakich będziemy się podejmować będą wychodziły Nam sprawniej. Pośród zapachów działających pobudzająco na pracę mózgu należy też wyróżnić olejek eukaliptusowy. Nie tylko pozwala on się skoncentrować, ale też cieszyć się lepszym samopoczuciem. Jeśli więc ktoś ma w danym czasie natłok obowiązków to jest to zapach polecany. W zapamiętaniu dużych partii materiału i kreatywnym myśleniu pomaga zapach rozmarynu. Stymulację dla układu nerwowego zapewnią lawenda i róża damasceńska a na dodatek wykazują też działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. W skupieniu pomaga też olejek tymiankowy.


Inhalacje na poprawę pracy mózgu

Jeśli komuś zależy na poprawie pracy mózgu to powinien zdecydować się na skorzystanie z aromaterapii, a dokładniej z inhalacji. Olejki eteryczne dostające się do organizmu przy pomocy dróg oddechowych wykazują bardzo silne działanie. Badania pokazują, że olejki eteryczne dostają się do podwzgórza w mózgu poprzez rzęski węchowe.

Całkowity czas przedostania się do organizmu zależy od konkretnego zapachu. W trakcie, gdy olejki dostają się do krwioobiegu dochodzi do interakcji z płynami ustrojowymi organizmu. Mocne działanie stymulujące olejków wskazanych powyżej jest zagwarantowane. Poza tym, można zdecydować się na olejek: geraniowy, kamforowy, jałowcowy, grapefruitowy i sosnowy. Każdy, kto ma trudne zadania do wykonania i musi się skoncentrować powinien wybrać zapachy dzięki jakim praca umysłu będzie przebiegała na najwyższych obrotach. To, na jakie zapachy się zdecydować zależy od osobistych preferencji zapachowych. W artykule zostały wskazane olejki eteryczne, jakie korzystnie działają na pracę mózgu. Co do tego, jak mają wyglądać osobiste preferencje każdy powinien zadecydować sam. Pewne jest, że dla pracy umysłowej poleca się zapachy olejków cytrusowych i wykazane powyżej. Uczniowie, zawodowi kierowcy, osoby pracujące naukowo i w biurach oraz wszyscy przed ważnymi egzaminami – to grupy jakie powinny zdecydować się na dobór określonych zapachów. Najskuteczniejszą drogą ich przyjmowania są inhalacje. Można też zdecydować się na aromatyzację powietrza przy ich udziale. Im bardziej ktoś interesuje się aromaterapią tym bardziej powinien koncentrować się na zapach wpływających dobrze na pracę mózgu.
Źródło: Artykuł partnerski 


Komentarze: