facebook

Jak dobrać średnice opon zimowych?Jak dobrać odpowiednie opony zimowe i ich średnicę? Rozmiary felg i opon w samochodzie powinien znać każdy właściciel. Wszystkie opony mają swoje oznaczenia - szerokość, profil, wysokość boku, konstrukcja tj. budowa, średnica osadzenia czyli średnica felgi, indeks prędkości, a nawet rok produkcji(nie na każdej oponie). Odczytujemy te parametry kolejno od lewej strony opony. Poza tym przy karcie zakupu możemy jeszcze odczytać poziom głośności opony oraz przyczepność.

                                

 

Większe opony niż zalecane

Zmiana opony i felgi na większa niż jest zalecana, poprawia właściwości trakcyjne i zwiększa bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Im większa opona, tym szersza i zmniejsza się jej wysokość ścianki bocznej, to zaś odpowiada za to, że opona większą powierzchnią przylega do jezdni, co przekłada  się na przyczepność i skrócenie drogi hamowania. Teraz wszystko zależy od tego jaką wielkość felg mamy i jakie opony są dla naszego samochodu zalecane. Przykładowy rozmiar opon zimowych r15. Minusem szerszych opon jest to, że wzrasta głośność jazdy oraz  spalanie paliwa. Głośność można wytłumić wybierając odpowiednie opony zimowe r18  i to w korzystnej dla nas cenie.

 

Opony zimowe większe czy mniejsze

Jak to jest,że pomimo lepszej przyczepności szerokich opon i tak większość osób jeździ na zimowych oponach, które są węższe?

Węższe ogumienie to mniejsza powierzchnia styku z nawierzchnią, czyli mniejsze jest ryzyko poślizgu. Takie opony warto mieć, jeśli wybieramy się w góry na narty, a tam już dokładnie wiemy jak wygląda z odśnieżaniem na serpentynach. Jeśli zaś w zimie Twoja trasa głównie odbywa się na odśnieżonych drogach lub drogach krajowych czy autostradach, to nie ma potrzeby, żeby kupować w wyższe opony. Jeśli potrzebujesz dużych opon zimowych r19 lub opon zimowych r17 zajrzyj pod podane linki. 

Podsumowując - co musimy wiedzieć wymieniając opony? Jaka jest szerokość, wysokość, średnica  felgi i indeks prędkości.


Komentarze: