facebook

Z czego wynika popularność monitoringu GPS?Global Positioning System, czyli GPS to system nawigacji satelitarnej, stworzony przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych.

Pocz ?tki GPS-u sięgają lat 70-tych dwudziestego wieku, a pierwszy satelita wystrzelony został w 1978 roku. Obecnie system składa się z 31 satelitów krążących po orbicie Ziemi, naziemnych stacji kontrolnych oraz odbiorników sygnału. Początkowo GPS wykorzystywano głównie do określania współrzędnych, pomiarów odległości oraz wyznaczania powierzchni. Obecnie jest on wykorzystywany m.in. przez firmy do monitorowania flot pojazdów.

Monitoring GPS to usługa, która cieszy się coraz większą popularnością wśród właścicieli firm posiadających floty pojazdów. Montaż w samochodach odbiornika satelitarnego pozwala pracodawcom lepiej kontrolować sposób korzystania ze służbowych aut przez zatrudnionych pracowników. Dzięki systemowi GPS możliwa jest m.in. optymalizacja tras pokonywanych przez pracowników. Mniejsza ilość pokonywanych kilometrów to mniejsze zużycie paliwa, a więc niższe koszty działania firmy. Nowoczesne systemy monitorujące pozwalają także na sprawdzenie, czy kierowcy nie przekraczają zbyt często dozwolonej prędkości. Świadomość, że w samochodzie jest zamontowany odbiornik GPS sprawia, że pracownicy jeżdżą ostrożniej i bardziej przykładają się do swych obowiązków. Popularność monitoringu GPS wynika również z innych zalet. Przede wszystkim system ten znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa. Dzięki nawigacji satelitarnej możliwa jest nieustanna lokalizacja pojazdów. Funkcja ta jest niezwykle pomocna zwłaszcza w sytuacji, gdy dojdzie do zdarzenia drogowego lub kradzieży pojazdu, ponieważ znacząco przyspiesza proces udzielania pomocy. Rozbudowany system monitoringu pojazdów posiada funkcje przydatne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Wiele nowoczesnych systemów wyposażonych jest w tzw. asystenta kierowcy, czyli moduł, który informuje kierującego o korkach, aktualnych zagrożeniach na drodze czy kontrolach policyjnych. Dostęp do aktualnych informacji sprawia, że praca kierowcy jest łatwiejsza i mniej stresująca.

Poprawa bezpieczeństwa, a także możliwość lepszej optymalizacji kosztów działania firmy to podstawowe zalety, które sprawiają, że monitoring pojazdów flotowych cieszy się rosnącą  popularnością. Wydaje się, że od tej tendencji nie ma już odwrotu, a w kolejnych latach systemy GPS będą jeszcze bardziej rozbudowywane, dając dostęp do większej ilości informacji.

Źródło: Artykuł partnerski 


Komentarze: