facebook

Dbamy o widoczność na drodzeWidoczność na drodze to jeden z kluczowych elementów bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy. To, jak daleko i wyraźnie widzimy ma ogromny wpływ na reakcje i możliwości w razie ewentualnych incydentów i niespodziewanych sytuacji. Często dbając o samochód, zupełnie ignorujemy kwestie widoczności, pomijając takie elementy jak stan świateł, wycieraczek czy chociażby spryskiwaczy. Jest to ogromny błąd, który kiedyś może kosztować nas życie, szczególnie teraz, gdy wiosna przyciągnie na drogi nowych kierowców i tych, którzy jeżdżą sporadycznie. Dziś skupimy się na wycieraczkach i tym dlaczego warto się nimi zainteresować.

Dlaczego należy regularnie wymieniać wycieraczki samochodowe?

Na samym początku, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, jaką funkcję spełniają wycieraczki samochodowe? Zadaniem wycieraczek jest odprowadzanie nieczystości z powierzchni szyby tak, aby zapewnić nam widoczność. Całkiem banalne prawda? Prostota wycieraczki znacznie ułatwia nam jej użytkowanie i ewentualną wymianę, gdy się popsuje lub po prostu zużyje. Dlaczego więc tego nie robimy? Powodów może być wiele, ale żaden nie jest usprawiedliwieniem.

 

Wyeksploatowana wycieraczka to bardzo duży problem. Zużyta wycieraczka przestanie dokładnie przylegać do szyby, co skutkuje odbijaniem się, nieznośnym skrzypieniem i niepoprawnym odprowadzaniem wody z przedniej szyby. Później jest tylko gorzej i wycieraczka nie tylko nie zbiera wody, tak jak powinna, ale często rozsmarowuje brud, błoto i kurz jeszcze bardziej ograniczając nam wizje.

Jak często powinno się wymieniać wycieraczki?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od stanu naszych wycieraczek i tego w jak wymagającym środowisku jeździmy. Wiadomo, jazda w górach i na offroadzie szybciej zużyje pióro wycieraczki niż miejskie jeżdżenie do pracy, szkoły i sklepu. Ważna więc, jest kontrola i zwracanie uwagi na stan techniczny naszych wycieraczek. Warto jednak podkreślić, że według producentów, wycieraczki zaczynają tracić swoje właściwości po 6 miesiącach od zamontowania, a każdy kolejny dzień po tym okresie to potencjalnie gorsze czyszczenie i i mniejsza skuteczność.

Jakie mamy rodzaje wycieraczek?

Skoro już wiemy, dlaczego i kiedy warto wymienić wycieraczki, pozostaje nam kwestia doboru. Wymieniając wycieraczki samochodowe na nowe mamy trzy możliwości:

- Wycieraczki szkieletowe

- Wycieraczki bezszkieletowe (płaskie)

- Wycieraczki hybrydowe

 

Wycieraczki szkieletowe to klasyczne wycieraczki znane ze starszych modeli. Jeszcze do niedawna montowane w większości modeli, dziś zastępowane są nowszymi, bez szkieletowymi odpowiednikami. Ten typ wycieraczki najlepiej sprawdzi się w mieście, chociaż i tutaj przegrywa z wycieraczkami płaskimi. Dodatkowo wycieraczki szkieletowe wyposażone są w podatne na korozje metalowe elementy, co przemawia na ich niekorzyść podwójnie.

 

Wycieraczki płaskie z kolei nie posiadają metalu w składzie, dzięki czemu są całkowicie odporne na rdzę. To, co je wyróżnia na tle innych wycieraczek to aerodynamika, która zwiększa skuteczność odprowadzania brudu nawet w najtrudniejszych warunkach. Co ważne jednolita, prosta konstrukcja wycieraczek bezszkieletowych zapewnia im dłuższą żywotność i wydajność nawet po upływie sugerowanego okresu wymiany.

 

Ostatnim typem wycieraczki są wycieraczki hybrydowe. Jest to ciekawe połączenie cech wycieraczki szkieletowej ze skutecznością wycieraczki płaskiej. Działa to na zasadzie integracji pióra z ramieniem wyposażonym w dodatkowe wzmocnienie. Czy warto zwrócić na nie uwagę? Jak pokazują testy, jak najbardziej. Hybrydowe wycieraczki samochodowe to cicha i dokładna praca nawet przy dużym pędzie powietrza.
Źródło: Artykuł partnerski


Komentarze: